מתי נזמין טכנאי גז? הכרת הסוגים והרמות השונות של טכנאי גז


גז הינו מקור אנרגיה שמשמש אותנו לצרכים רבים. יחד עם זאת, יש להיות מאוד זהירים עם השימוש בו, על מנת למנוע אסונות מיותרים. הדרך לשימוש בטוח בגז עוברת דרך הזמנת טכנאי גז מוסמך, על מנת שיבדוק את תשתית הגז בבית אחת לתקופה ובכל מקרה בו מרגישים כי משהו אינו כשורה. כפי שתבינו מייד, קיימים מספר סוגים ורמות של טכנאי גז, כשלכל אחד מהם תחומי אחריות אחרים. בשורות הקרובות תכירו את כולם, כך שתדעו בדיוק את מי להזמין.

 

הסוגים והרמות השונות של טכנאי גז


בבואכם להתקשר עם טכנאי גז, חשוב כי תדעו באיזו הסמכה הוא מחזיק בדיוק. מדוע זה כל כך חשוב? מאחר ותחום טכנאות הגז כולל מספר סוגי הסמכות אשר מחולקים לפי רמות, כשכל רמה מעניקה לטכנאי עוד תחומי אחריות שהוא רשאי לטפל בהם. במידה ותתקשרו עם טכנאי שלא מחזיק בהסמכה המתאימה מטעם משרד התמ"ת (ולמרבה הצער ישנם רבים שמפרסמים את עצמם בתור טכנאי גז מבלי שעברו אפילו הסמכה בסיסית), אתם עלולים להיתקל בעבודה לא מקצועית דיו שעלולה לחשוף אתכם לסכנות בעת השימוש. להלן ההסמכות השונות הקיימות בתחום טכנאות הגז:  

•   טכנאי גז רמה 1 – זוהי ההסמכה הבסיסית ביותר של טכנאי גז. טכנאים אלו מוסמכים לטפל במכשירים ביתיים שצורכים גז (כיריים, הסקה וכו'), לטפל בברזים של בלוני גז ביתיים, להתקין תשתיות גז בבתים ולבצע בדיקות דליפת גז.

•   טכנאי גז רמה 2 – בנוסף לתחומי האחריות של רמה 1, טכנאי גז רמה 2 רשאים לטפל בתשתיות גז גדולות יותר (במבני ציבור, מסעדות, בתי מלון וכו') ובתשתיות גז חיצוניות (בלונים ומערכות מרכזיות).

 

מי שיגיע לביתכם על מנת להעניק שירות, יהיה בדרך כלל טכנאי גז ברמת הסמכה 1 או 2, כאשר ישנה עדיפות להסמכה השנייה, בשל הידע המקצועי וההיתרים שניתנים ברישיון.

 

איך נבדיל בין טכנאי כזה מוסמך ומקצועי לטכנאי לא מקצועי?


ראשית כל, בקשו לראות את תעודת ההסמכה של הטכנאי. כאמור, הטכנאים המקצועיים יותר יהיו בעלי רמת הסמכה 2. בנוסף, ניתן להבדיל בין טכנאי גז מקצועי לטכנאי שאינו מקצועי על פי המחירים שאותו בעל המקצוע גובה. כפי שציינו, בתחום טכנאות הגז ניתן למצוא הרבה חאפרים, כאלה שכל שמעניין אותם הוא הרווח הכספי מהלקוח. כמובן שהדבר יתבטא במחיר מוגזם ועל כן חשוב כי תכירו את המחירים הממוצעים בתחום. הדרך הטובה ביותר לכך היא להיכנס לאתר "טוב תודה", שם תוכלו לבצע השוואת מחירי טכנאי גז לפי אזור מגוריכם, כשכל בעלי המקצוע באתר הם כאלו שדורגו על ידי לקוחות עבר של בעל המקצוע. זוהי הדרך היעילה והמומלצת ביותר בימינו להזמין טכנאי גז וכל בעל מקצוע אחר.

 

ישנן עוד מספר "נורות אזהרה" שיכולות להצביע על כך שמדובר באדם שאינו מקצועי דיו:
•    כאשר בשיחת הטלפון הראשונית, האדם שמעבר לקו אינו באמת מנסה לברר מהי התקלה, אלא רק מציין את עניין המחיר. טכנאי מקצועי תמיד ינסה לקבל כמה שיותר מידע לפני שיגיע אליכם.
•    כאשר הטכנאי אינו מגיע מצויד בכל הכלים שאמורים לסייע לו לבצע את עבודתו נאמנה, כגון גלאי גז לאיתור דליפות, שעון גז לבדיקת לחץ הגז, כלי ריתוך לחיבור צינורות ותרסיסים שונים לאיטום צינורות וביצוע בדיקות שונות.
•    כאשר הטכנאי מציע לכם "קיצורי דרך" להתקנת תשתית הגז, טוען כי "אף אחד לא יגלה" וכי זה יחסוך לכם בעלויות. למעשה הוא רק מנסה לקצר לו את זמן העבודה.
•    כאשר הטכנאי משתמש בצינורות נחושת שניכר כי עברו כבר שימוש ואינם במצב טוב. אדם שכזה פשוט מנסה לחסוך בעלויות על חשבונכם.

 

דליפת גז – הפעולות שיש לבצע בעת חשש לדליפה


התקלה השכיחה ביותר, שבגינה חייבים להזמין טכנאי גז, היא דליפת גז. הסימן הראשון לדליפת גז הינו ריח. כמו כן, ייתכן שתשימו לב לכך שהמכשיר המדובר אינו עובד כראוי, מה שיתבטא בלחץ גז נמוך (להבות חלשות, יונקרס שאינו מחמם וכו'). במקרים מסויימים ניתן לשים לב גם לחשבון גז גבוה מהממוצע או שהבלון החיצוני מתרוקן מהר מבדרך כלל. להלן הפעולות שעליכם לבצע כאשר אתם שמים לב לאחד מהסימנים הללו:
•    סגירת ברז הגז -  הברז נמצא בסמוך למכשירים שפועלים באמצעותו.
•    פתיחת החלונות – על מנת שגז יתלקח, מספיק שיהיה ריכוז מינימאלי שלו באוויר. פתיחת החלונות תגרום לכניסת אוויר נקי לתוך המבנה ודילול הריכוז של הגז הקיים.
•    הורדת החשמל – יש להוריד את המפסק הראשי של הבית ולמעשה לסגור את כניסת החשמל אליו. עדיף גם לכבות טלפונים סלולאריים או להניחם מחוץ למבנה, שכן כל ניצוץ קטן עשוי לגרום להתפוצצות אדירה.
•    ביצוע בדיקה עצמית – עדיין חוששים? רגע לפני ההתקשרות אל טכנאי הגז, אתם יכולים לערבב מים עם מעט סבון ולהתיז עם "שפריצר" לאורך צינור הגומי וברז הגז. במידה ואתם שמים לב להתפתחות בועות והקצפה, הרי שהדליפה עדיין קיימת.
•    להתקשר בדחיפות לטכנאי גז! – ספרו לו על כל הממצאים, קבלו הנחיות מדויקות יותר באשר למצב והמתינו לבואו. טכנאי גז מקצועיים לא ישאירו אתכם ולו יום אחד ללא גז וחשמל.

 

הדבר החשוב ביותר הוא לזכור כי בכל הקשור לתשתיות גז, אסור בשום אופן לנסות לבצע פעולות עצמאיות או להמתין יותר מידי. יש להזמין בהקדם טכנאי גז מקצועי ומוסמך ולא להתפשר על פחות מכך.

באדיבות אתר טוב תודה.